Jak określić status przedsiębiorstwa?

14 maja 2016 r.

Ocena przedsiębiorstwa odbywa się w oparciu o zgodnie z Załącznik I do Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DZ. Urz. UE L 187/1 z 26.6.2014 r.). Wedle powyższego za przedsiębiorstwo uważa się podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną. Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, a także spółki lub stowarzyszenia prowadzące regularną działalność gospodarczą. Za przedsiębiorstwo będzie zatem również uznana chociażby spółka cywilna.

Następnie należy sprawdzić, do której kategorii przedsiębiorstw dany podmiot się zalicza. I tak:

1)    do kategorii mikro przedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów EUR;

2)    do kategorii małych przedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów EUR.

3)    do kategorii średnich przedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników i którego roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów EUR.

Od przynależności do powyższej kategorii zależy zarówno fakt samej możliwości uzyskania dofinansowania w poszczególnych programach, jak i jego wysokość. Szczegółowe warunki w tym zakresie określają regulaminy konkunkursów przyjmowane w ramach danych naborów wniosków o dotację.

Dane dotyczące personelu przedsiębiorstwa ustala się na podstawie jego ksiąg rachunkowych. Liczba personelu odpowiada liczbie rocznych jednostek pracy (RJP), to jest liczbie pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w obrębie danego przedsiębiorstwa lub w jego imieniu w ciągu całego uwzględnianego roku referencyjnego. Praca osób, które nie przepracowały pełnego roku, osób, które pracowały w niepełnym wymiarze godzin, bez względu na długość okresu zatrudnienia, lub pracowników sezonowych jest obliczana jako część ułamkowa RJP. W skład personelu wchodzą:

1)    pracownicy;

2)    osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego;

3)    właściciele-kierownicy;

4)    partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe.

Praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym nie wchodzą w skład personelu. Nie wlicza się też okresu trwania urlopu macierzyńskiego ani wychowawczego.

Do danych ustalonych wedle powyższych kryteriów należy ponadto dodać dane przedsiębiorstw partnerskich i powiązanych.


Krzysztof Zieliński

radca prawny


Chcesz uzyskać pomoc w zakresie określenie statusu przedsiębiorcy - skontaktuj się z Kancelarią RPWE:

tel. (+48) 61 307 19 19 

 e-mail: office@rpwe.pl

Pozostałe aktualności