Regulacje działalności inwestycyjnej – ASI i ZASI

11 października 2017 r.

W 2016 r. weszły w życie przepisy regulujące działalność tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych. Tym samym większość form działalności polegającej na inwestowaniu środków pozyskanych od wielu inwestorów w celu uzyskania zysku stała się działalnością regulowaną. Wiąże się z tym szereg obowiązków, których osoby zamierzające rozpocząć prowadzenie takiej działalności, powinny mieć świadomość.

Przyjęta dnia 31 marca 2016 r. nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (obecnie, po nowelizacji: ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi) wprowadziła szereg nowych pojęć i regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą każdy podmiot inwestujący środki pochodzące od wielu inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną będzie prowadził działalność regulowaną przepisami prawa. Pojawiły się także nowe w naszym porządku prawnym instytucje, takie jak alternatywne spółki inwestycyjne (ASI) oraz zarządzający alternatywną spółką inwestycyjną (ZASI).

Z powyższych względów, podmioty zamierzające prowadzić działalność inwestycyjną, powinny zweryfikować, czy taka zamierzona działalność nie wymaga spełnienia odpowiednich wymogów, w tym dotyczących rejestracji lub uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Często taka działalność będzie prowadzona w formie alternatywnej spółki inwestycyjnej. Podkreślenia wymaga, iż zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi w nowym brzmieniu, prowadzenie działalności inwestycyjnej bez uzyskania wymaganego zezwolenia lub wbrew warunkom określonym w przepisach jest zagrożone karą grzywny do 10 mln zł i pozbawienia wolności do lat 5. Z uwagi na tak daleko idące konsekwencje, warto zatem zweryfikować, czy działalność, którą zamierzamy prowadzić, podlega omawianym regulacjom.

 

Piotr Wlaź

aplikant radcowski

 

 

Służymy Państwu pomocą w analizie, czy planowane przez Państwa przedsięwzięcie podlega przepisom wspomnianej ustawy, a jeżeli okaże się, że konieczne jest spełnienie określonych formalnych wymogów – pomożemy Państwu w opracowaniu odpowiedniej koncepcji oraz we wdrożeniu optymalnych rozwiązań – w szczególności w zakresie uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności w charakterze zarządzającego alternatywną spółką inwestycyjną lub uzyskania wpisu do rejestru ZASI.

Zachęcamy do kontaktu:

tel. (+48) 61 307 19 19

e-mail: office@rpwe.pl

Pozostałe aktualności