Zadbaj o dobry wpis w CEIDG

15 maja 2016 r.

Często przyjmujesz w firmie korespondencję? Upewnij się, że we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej widnieje dobry adres. Według nowych przepisów nieodebranie korespondencji pod wskazanym tam adresem będzie uważane za prawidłowe doręczenie przesyłki, co pozbawi Cię możliwości odwołania w razie nieprzyjęcia jej o czasie. Aplikant radcowski Krystyna Cent z Kancelarii RPWE podpowiada jak tego uniknąć.

Dnia 19 maja 2016 roku weszła w życie zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), która wprowadziła obowiązek posiadania przez przedsiębiorców tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Co prawda tytuł ten nie podlega dołączeniu do wniosku o wpis do CEIDG, jednakże organ ewidencyjny (minister właściwy do spraw gospodarki) może wezwać przedsiębiorcę do przedstawienia tytułu prawnego do nieruchomości lub dokonania odpowiedniej zmiany w tym zakresie w rejestrze w terminie 7 dni od doręczenia wezwania – jeśli adres okaże się nieaktualny. Brak zmiany adresu lub nieprzedstawienie tytułu prawnego rodzi poważne skutki, bowiem po bezskutecznym upływie wskazanego powyżej terminu właściwy minister może nawet dokonać wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej.

Warto również wskazać, iż do przepisów ustawy został wprowadzony zapis, zgodnie z którym doręczenia dokonywane na wskazany przez przedsiębiorcę w CEIDG adres do doręczeń, odnosić będzie skutek administracyjny (art. 33a ustawy). Oznacza to, iż nieodebranie korespondencji pod wskazanym adresem będzie uważane za prawidłowe doręczenie przesyłki, co może prowadzić między innymi do rozpoczęcia upływu terminu na odwołanie się od decyzji organu ewidencyjnego.

Wprowadzone przepisy korespondują ze zmianami, jakie mają wejść w życie w prawie cywilnym we wrześniu tego roku, który wprowadza także skutki doręczeń na adresy wskazane w CEIDG w postępowaniu cywilnym. Wobec powyższego, doręczenia dokonywane na adresy wskazane przez przedsiębiorcę w rejestrze będą uznawane za skuteczne, a przedsiębiorca nie będzie mógł się już bronić faktem, iż zmienił adres i z tego względu nie mógł podjąć obrony w procesie. Wskazane powyżej zmiany mają na celu ułatwienie walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami, podającymi nieprawdziwe dane adresowe.

Masz pytania o nowe przepisy? Nie wiesz jak zmienić wpis w CEIDG?

Skontaktuj się z naszymi prawnikami - na pewno Ci pomogą! 

Pisz na office@rpwe.pl lub dzwoń pod numer (+48) 61 307 19 19.

Pozostałe aktualności