Zmiany w prawie – terminy aktualizacji danych w rejestrach kredytowych
2 września 2016 r.
Dnia 11 września 2016 roku wchodzi w życie część przepisów ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1357), które wprowadzają istotne zmiany w zakresie obowiązków przekazywania danych do instytucji upoważnionych do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji (takich jak np. BIK – dalej jako „instytucje prowadzące rejestry kredytowe”).
Na wstępie warto zaznaczyć, iż przekazywanie informacji do instytucji prowadzących rejestry kredytowe jest dobrowolne. Banki muszą jednakże pozyskać zgodę beneficjenta na udostępnianie jego danych do rejestrów kredytowych. Powszechną praktyką wśród banków jest korzystanie z rejestrów kredytowych w celu określenia zdolności kredytowej klienta. Trudno wyobrazić sobie dokonanie takiej oceny bez szczegółowych informacji dotyczących zobowiązań zaciągniętych przez klienta w innych instytucjach finansowych. Z uwagi na tak masowe korzystanie z rejestrów kredytowych, ustawodawca zdecydował się ustanowić regulacje przede wszystkim ochraniające interes klientów – konsumentów.
Zgodnie z wprowadzonym nowelą art. 105 ust. 4i Prawa bankowego banki oraz instytucje, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3 (inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów oraz instytucje kredytowe) będą miały obowiązek informowania instytucji prowadzących rejestry kredytowe o:
a) całkowitej spłacie zobowiązań;
b) wygaśnięciu zobowiązań;
c) stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania;
d) korekcie jego wysokości;
e) o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji
w terminie 7 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających przekazanie informacji.
Instytucje prowadzące rejestry kredytowe będą z kolei zobowiązane do wprowadzenia przekazanych im informacji w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia ich otrzymania. Powyższe oznacza, iż nie później niż 14 dni od nastąpienia zmiany w wysokości zaciągniętego zobowiązania, rejestry kredytowe winny udostępniać aktualne informacje o zadłużeniu danego konsumenta.
Opisana wyżej zmiana ma doprowadzić przede wszystkim do udostępniania bieżących i prawidłowych danych o stanie zadłużenia klienta. Warto przypomnieć, iż omawiana nowelizacja wprowadziła już wcześniej rozszerzenie zakresu podmiotowego wymiany informacji, tworząc podstawy prawne do wymiany informacji w zakresie kredytów konsumenckich udzielonych w sektorze pozabankowym przez instytucje pożyczkowe, czego celem było umożliwienie pełniejszej oceny zdolności kredytowej konsumenta, w tym umożliwienie weryfikacji zaciągniętych zobowiązań również poza sektorem bankowym.
W celu zdyscyplinowania banków i zapewnienia stosowania omówionej zmiany, ustawodawca zdecydował się na dodanie do ustawy kolejnego przepisu karnego, w którym określa sankcję za nie przekazywanie informacji do instytucji prowadzących rejestry kredytowe w wyznaczonym terminie, tj. grzywnę w wysokości do 30.000,00 zł.
Krystyna Cent
radca prawny
Skontaktuj się z nami:
tel. (+48) 61 307 19 19
e-mail: office@rpwe.pl