Prosta spółka akcyjna

W dniu 1 lipca 2021 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych wprowadzająca nowy typ spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną.

Prosta spółka akcyjna łączy zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, redukując ograniczenia wynikające z regulacji prawnych dotyczących każdej z nich poprzez niski stopień skomplikowania jej otwarcia i krótki czas procedury, a także prostotę prowadzenia i nieskomplikowane zasady pozyskiwania kapitału od inwestorów, którzy są kluczem do sukcesu start-upów.

Najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej to:

  1. Minimalny kapitał zakładowy w wysokości 1 zł;
  2. Rejestracja zarówno tradycyjna jak i elektroniczna ( w przeciągu 24 godzin);
  3. Uproszczenie oraz elektronizacja procedur spółki;
  4. Elastyczność i swoboda wyboru w określaniu kształtu struktury majątkowej spółki;
  5. Prosta struktura organów (brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów);
  6. Szybka likwidacja spółki lub możliwość przekształcenia w inną spółkę kapitałową.

Prosta spółka akcyjna ponadto będzie mogła skorzystać z różnych ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez nią działalnością. W tym miejscu szczególnie wskazujemy na IP-BOX (tzw. ulga dla programisty), czyli możliwość redukcji opodatkowania do 5%. Stanowi to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie właśnie dla branży start-upowej, która w większości przypadków polega na tworzeniu nowych rozwiązań informatycznych i programistycznych.

Wszystkich zainteresowanych utworzeniem prostej spółki akcyjnej zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Nasi prawnicy chętnie pomogą w jej założeniu i dołożą wszelkich starań, aby rozwiać wszelkie nasuwające się wątpliwości.

Skontaktuj się z nami:

tel. (+48) 61 307 19 19                     

e-mail: office@rpwe.pl